Sekcija "Flora i zdravlje"

Voditeljica: mr. sc. Lada Piljac-Kosović

Razlikujemo aromatično i ljekovito bilje našeg podneblja, sijemo i sadimo začinske vrste, radimo na „banci“ tradicijskog sjemena… Pripravljamo čajne i aromatično-začinske mješavine, biljne balzame, macerate i tinkture. Izrađujemo "flora i zdravlje" čestitke s poklon paketićima sjemenaka, naputkom o uzgoju i ljekovitosti. Čuvanjem već zaboravljenih receptura ljekovitih pripravaka, njegujemo tradicijsku baštinu našeg kraja.

Ljekovitost bršljana

Autor: Đurđa Šmajgl, 29. 6. 2016. 08:50

-Listovi bršljana sadrže velik broj aktivnih sastojaka (saponozide, saponine, flavonoide i druge)

-Znanost je pomno istražila biološka svojstva ovih molekula i tako objasnila učinkovitost bršljana koja je poznata već stoljećima

-Sastojci bršljana djelotvorni su i protiv patogenih gljivica i bakterija zbog čega se bršljan primjenjuje i izvana, kod gljivičnih infekcija kože - kupke od bršljana

- Za upotrebu se koriste listovi koji se mogu brati tijekom cijele godine no najkvalitetniji su oni ubrani u svibnju ili lipnju, sa donjih dijelova biljke

PRIPREMA TINKTURE OD BRŠLJANA

Romeo Kormanić, III.d - agroturistički tehničar

Pripravljanje macerata od tratinčice

Autor: Đurđa Šmajgl, 1. 4. 2015. 09:23

*Macerat tratinčice lat. Bellis perennis obnavlja stanice kože i posvjetljuje kožu. Uklanja pjegice i tamne mrlje. Za macerat se koriste cvjetovi tratinčice. Tratinčica je učestao sastojak kozmetičkih proizvoda zbog većeg broja aktivnih sastojaka koji blagotvorno utječu na poremećaje pigmentacije.

Brigitta Mandir 2.D

Očuvajmo proljetnice u Hrvatskoj

Autor: Đurđa Šmajgl, 18. 3. 2015. 07:19

Nakon hladne i tmurne zime, priroda se polako počinje mijenjati, točnije buditi.

Listanje drveća i prekrasni mirisi raznog cvijeća su očiti dokaz da je zimski san završio.

Stiglo je proljeće !