Izobrazba o uporabi pesticida

Autor: Đurđa Šmajgl, 29. 4. 2015.

Izobrazba o sigurnom rukovanju pesticidima i pravilnoj primjeni pesticida

u Poljoprivrednoj školi

Zakonom o održivoj uporabi pesticida Narodne novine, broj 14/2014) i Pravilnikom o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (Narodne novine, broj 142/2012), propisano je da sve osobe koje prilikom obavljanja svoga rada dolaze u doticaj sa pesticidima moraju završiti program izobrazbe o sigurnom rukovanju pesticidima i pravilnoj primjeni pesticida.

POLJOPRIVREDNA ŠKOLA, Zagreb, kao jedina strukovna škola u Zagrebačkom prstenu i Gradu Zagrebu za izobrazbu učenika u poljoprivrednim zanimanjima, provodi programe izobrazbe koji su namijenjeni osobama koje koriste pesticide za zaštitu bilja u poljoprivrednoj proizvodnji, pri održavanju parkova, okućnica, sportskih terena i ostalih javnih površina.

Zadatak izobrazbe je upoznati polaznike s propisima i  zakonskim odrednicama uporabe pesticida, zahtjevima, uvjetima i postupcima rukovanja pesticidima, te postupcima u slučaju akcidentnih situacija opasnih za zdravlje ljudi, životinja ili okoliša. Cilj izobrazbe je osigurati održivu uporabu pesticida smanjenjem rizika i učinaka uporabe na zdravlje ljudi i okoliš, poticanje postupaka integrirane zaštite bilja.

IZOBRAZBA O SIGURNOM RUKOVANJU PESTICIDIMA
I PRAVILNOJ PRIMJENI PESTICIDA

Rješenjem Ministarstva poljoprivrede POLJOPRIVREDNA ŠKOLA, Zagreb, ovlaštena je institucija za provedbu izobrazbe

OSNOVNOG I DOPUNSKOG MODULA ZA PROFESIONALNE KORISNIKE:

za djelatnike obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva (OPG) i druge poljoprivrednike u području ratarstva, voćarstva, vinogradarstva, povrćarstva i uzgoja ukrasnog bilja;
za djelatnike tvrtka koja se bave poljoprivrednom proizvodnjom (zadruge, d.d., d.o.o.) u području ratarstva, voćarstva, vinogradarstva povrćarstva i uzgoja ukrasnog bilja;
za  pravne i fizičke osobe koje održavaju javne površine (šume, šumske rasadnike, parkove, okućnice, sportske terene, ceste, pruge i druge javne površine);

Završeni osnovni modul izobrazbe omogućava dobivanje certifikata i iskaznice potrebne za dalje obavljanje poslova, kupnju i primjenu pesticida.

ORGANIZACIJA NASTAVE

Izobrazba u ukupnom trajanju od 15 nastavnih sati (tri dana) organizira se u popodnevnim i večernjim satima u prostorijama Škole.

Za veće obrazovne grupe, u dogovoru s tvrtkom, udrugom ili zadrugom koja upućuje svoje zaposlenike ili članove na izobrazbu, moguće je predavanja organizirati i izvan Škole.

Nakon odslušanih predavanja polaže se ispit, te se po uspješno položenom ispitu polaznicima izdaje uvjerenje o završenoj izobrazbi.

Polaznici dobivaju radne materijale radi što lakšeg savladavanja nastavnog gradiva i polaganja ispita.

UVJETI ZA POHAĐANJE EDUKACIJE:
• za profesionalne korisnike: - navršenih 18 godina života i završeno minimalno osnovno obrazovanje

TERMINI ODRŽAVANJA TEČAJEVA I UPISNI ROKOVI:

Tijekom školske godine se organizira više obrazovnih skupina, ovisno o zainteresiranosti i potrebama građana, tvrtki, udruga, i drugih gospodarskih  subjekata.

Termini tečajeva koji se održavaju u dogovoru s tvrtkama ili udrugama, održavaju se u mjestu sjedišta tvrtke u vremenu kad to najbolja odgovara obrazovnoj grupi polaznika.

Prijava na tečaj se može izvršiti dostavom ispunjene prijavnice i fotokopija potrebnih dokumenata osobno, u tajništvu škole svakim radnim danom prijepodne od 9 do 15 sati, putem pisane pošiljke na adresu škole  (Poljoprivredna škola, 10040 Zagreb, Gjure Prejca 2) putem elektronske pošte na adresi:  poljoprivrednaskolazg@psz.hr
na telefaks - broj  01/2988670

POTREBNA UPISNA DOKUMENTACIJA:

prijavnica na tečaj (možete je preuzeti ovdje ili na stranicama Ministarstva poljoprivrede)
fotokopija rodnog lista,
fotokopija osobne iskaznice,
fotokopija svjedodžbe o prethodno završenom obrazovanju,
fotokopiju potvrde o izvršenoj uplati.

TROŠKOVI IZOBRAZBE PO POLAZNIKU:

Predavanja i radni materijali 280,00 kn
 Provedba ispita 50,00 kn
 Trošak izrade iskaznice 40,00 kn
 Sveukupno 370,00 kn

Uplatu za prisustvovanje izobrazbi potrebno je izvršiti najkasnije na dan početka tečaja.
Uplata se vrši na žiro račun škole  ( IBAN: HR3723600001101452940 ).
Kao model plaćanja na nalogu upisati: "HR 00",  a kao poziv na broj primatelja upisati OIB uplatitelja.

Ukoliko za više polaznika troškove snosi određena tvrtka, uplata se može izvršiti kao zbirna - u ukupnom iznosu, a tvrtka je dužna dostaviti školi narudžbenicu sa specifikacijom polaznika kojima snosi troškove obrazovanja.