« Listopad 2018 »

Ukupno: 220826
LABORATORIJ ZA MIKROPROPAGACIJU U POLJOPRIVREDNOJ ŠKOLI
Autor: Đurđa Šmajgl, 22. 5. 2018.

Naša škola je od ove školske godine bogatija za još jedan moderno opremljen praktikum.

Kroz projekt „Inovacijama do kompetencija u AgroNutritivi“, koji je financiran sredstvima Ministarstva poljoprivrede u našoj školi opremljen je laboratorij za mikropropagaciju s ciljem proizvodnje kvalitetnog sadnog materijala „in vitro“ metodom. Učenici kroz rad u školskom laboratoriju uz pomoć inovativnih metoda svojih nastavnika stječu moderne kompetencije podižući tako zapošljivost odnosno relevantnost svojih kvalifikacija na tržištu rada i lakši pristup visokoškolskom obrazovanju. Proizvodnja sadnog materijala  i kontrola kvalitete u školskom  laboratoriju za mikropropagaciju temelji se na priznatim i suvremenim metodologijama razvoja biljnih stanica i tkiva u ''in vitro" uvjetima. ''In vitro'' metoda proizvodnje bilja danas je uvelike raširena diljem svijeta, a omogućuje  brzo razmnožavanje u sterilnim uvjetima koje nije moguće postići klasičnim uzgojem. Rezultat toga je bilje koje je u potpunosti sterilno, odnosno nije zaraženo bakterijama, virusima, gljivicama te parazitima.

Školski laboratorij za mikropropagaciju se sastoji od tri prostorne jedinice sukladno fazama proizvodnje.

Lucija Baškarić, dipl. ing. agr.